bo jak zakładać konto osobiste

to tylko w promocji !

NFC w smartfonie i jak z niego korzystać

NFC, czyli Near-field communication, albo Komunikacja bliskiego pola to dość stary wynalazek, który od kilkunastu już lat używany jest w płatnościach przy pomocą karty, a od jakiegoś czasu dostępny jest również dla użytkowników smartfonów. Technologia ta polega na wykorzystaniu oddziaływania, które powstaje pomiędzy urządzeniami zaopatrzonymi w specjalną antenę niewielkich rozmiarów do przesyłania informacji.

 

NFC terminal

 

Jak działają płatności NFC i gdzie się je stosuje?

Płatności NFC obecne są w dniu dzisiejszym praktycznie wszędzie. Wykorzystywane są przede wszystkim w przypadku kart działających zbliżeniowo. Zarówno karta, jak i obsługujący transakcje zbliżeniowe terminal zaopatrzone są w mikro-anteny, które umożliwiają przesył pomiędzy nimi danych. Urządzenie emituje pole, które w pewien sposób wzbudza kartę i odczytuje z niej informacje na temat płatnika. Płatności NFC są już tradycyjnie możliwe bez podania kodu PIN jeżeli kwota transakcji nie przekracza pięćdziesięciu złotych. W przypadku transakcji, które dotyczą większych kwot niezbędne jest wprowadzenie kodu.

 

NFC logo

 

Płatności NFC w smartfonach

Od jakiegoś czasu anteny NFC wykorzystywane są również w smartfonach. Możliwe jest więc płacenie zbliżeniowo przy pomocy telefonu, tak samo jak to ma miejsce w przypadku kart. Aby mieć możliwość dokonywania tego rodzaju transakcji należy pobrać odpowiednią aplikację oraz zainstalować ją na telefonie. Smartfon musi być też zaopatrzony w odpowiednią antenę – posiadają ją prawie wszystkie nowe modele. Oprócz tego niezbędna jest karta sim obsługująca NFC, o którą postarać się należy również u operatora. W 2019 roku większość nowych kart SIM ma już obsługę NFC. Kiedy już odpowiednia aplikacja znajdzie się na smartfonie należy zainstalować w niej karty skojarzone z kontami bankowymi, z których będą pobierane środki. Jeśli jest to aplikacja Banku to karta płatnicza jest już widoczna w aplikacji. W przypadku aplikacji zewnętrznej (nie bankowej) np. Google Pay – w jednej aplikacji można zainstalować wiele kart. Po zainstalowaniu należy wybrać kartę domyślną – tą którą chcemy używać do transakcji płatniczych przy pomocy smartfona.

 

Google Pay – najpopularniejsza aplikacja obsługująca NFC na system Android

Google Pay
Google Pay
Developer: Google LLC
Price: Free

 

Na chwilę obecną na zarejestrowanie kart w aplikacji obsługującej NFC mogą liczyć posiadacze kart płatniczych MasterCard PayPass lub Visa Card V Pay. Nie ma znaczenia czy jest to karta kredytowa czy debetowa.

Skonfigurowana aplikacja pozwala na dokonywanie płatności przy pomocy telefonu w identyczny sposób jak to ma miejsce w przypadku kart zbliżeniowych. Tutaj również obowiązuje limit pięćdziesięciu złotych, powyżej którego niezbędne będzie wprowadzenie kodu PIN.

 

Czy płatności NFC przez smartfona są bezpieczne?

W początkach transakcji NFC popularna była obawa, że karty będą łatwym łupem dla złodziei, którzy bez żadnej trudności będą mogli ściągać z kont ich posiadaczy drobne kwoty bez niczyjej wiedzy. W praktyce jednak okazało się inaczej. Zdobycie terminala NFC możliwe jest jedynie dla przedsiębiorców, a użycie go do kradzieży, która nie zostałaby w łatwy sposób wykryta jest praktycznie niemożliwe. W przypadku telefonów z aplikacją NFC dochodzi jeszcze dodatkowe zabezpieczenie, jakim jest konieczność odblokowania smartfona przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji. Jest to więc bezpieczniejsze niż w przypadku transakcji kartą zbliżeniową. Zabezpieczenia współczesnych smartfonów i samej aplikacji, powodują, że użycie jej przez osoby niepowołane, nawet w przypadku kradzieży telefonu jest praktycznie niemożliwe.

 

Film – Jak wykonać płatność zbliżeniową

 

Główną zaletą korzystania z płatności NFC w telefonach jest brak konieczności noszenia przy sobie karty. Technologia ta umożliwia również wypłacanie pieniędzy z bankomatów, które akceptują karty zbliżeniowe, a także zakupy w automatach (na przykład biletomaty w komunikacji miejskiej). Dzięki tej technologii, w ogóle nie jest konieczne noszenie przy sobie portfela, co w dużym stopniu zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.

 

Więcej o technologii NFC

Technologia ta używana jest również do innych celów. Może służyć do przesyłania danych pomiędzy smartfonami. Chociaż jest wolniejsza niż Bluetooth, ma swoje zalety w postaci braku konieczności parowania urządzeń. Coraz popularniejsze są również tagi NFC, czyli czipy, które zawierają niewielką ilość informacji, a które mogą być umieszczone w dowolnych miejscach. Coraz popularniejsze jest umieszczanie ich na plakatach, tablicach informacyjnych i wielu innych.

 

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Skomentuj...x
()
x