bo jak zakładać konto osobiste

to tylko w promocji !

Konto firmowe w banku – dla kogo i po co?

Prowadzenie rachunku bankowego wynika bezpośrednio z prawa działalności gospodarczej, zgodnie z którym istnieje obowiązek ewidencjonowania obrotów gospodarczych. Właściciele działalności gospodarczej nie muszą jednak zakładać rachunku firmowego w banku, a wszelkie operacje mogą przeprowadzać w obrębie swojego dotychczasowego ROR.

 

Konto firmowe

 

Dla kogo rachunek firmowy jest obowiązkowy?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczych możliwe jest rozliczanie wszelkich transakcji jedynie w obrębie rachunku osobistego. Ta możliwość jest wykluczona tylko wtedy, gdy w przypadku korzystania ze zwykłego ROR dla osób fizycznych jednorazowa transakcja przekracza 15 tysięcy euro. Obowiązkowe jest wtedy nie tylko założenie konta firmowego, jak również prowadzenie za jego pośrednictwem rozliczeń podatkowych i składkowych. W przypadku dokonania zmian dotyczących rachunku przedsiębiorstwa należy poinformować o tym odpowiednie organy najpóźniej 14 dni od daty powstania pod karą grzywny 3 tysięcy złotych.

 

Mikroprzedsięborcy a rachunek firmowy

Właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej po założeniu firmy wciąż pozostają osobami fizycznymi i posługują się tym samym NIP-em co wcześniej, a nazwa firmy zawiera ich imię i nazwisko. Do celów związanych z działalnością gospodarczą można więc w takim przypadku wykorzystać osobiste konto właściciela przedsiębiorcy. ROR-y dla osób fizycznych w większości są darmowe, a w przypadku wykonywania jedynie podstawowych operacji i nie przekraczania dozwolonej kwoty jednorazowej transakcji mogą stanowić idealną alternatywę dla rachunku firmowego.

 

Konto firmowe a koszty

Konto bankowe dla firm może nieść ze sobą miesięczne koszty nawet wysokości 100 zł. Im więcej operacji możliwych będzie w obrębie takiego rachunku, tym koszt jego utrzymania będzie wyższy. Zakładając wykonywanie kilkudziesięciu przelewów miesięcznie, wypłacanie gotówki, opłaty miesięczne mogą się wahać od 10 do nawet 100 zł. Jeśli więc podstawowe operacje w pełni wystarczają do zarządzania firmą, a kwoty, którymi operuje dane przedsiębiorstwo, nie przekraczają dozwolonego prawnie progu, konto osobiste może okazać się wystarczające.

 

Prawo a regulamin banku

Nie wszystkie banki godzą się jednak, by w ramach kont indywidualnych przedsiębiorcy mogli realizować transakcje z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Niektóre regulaminy zmuszają klientów do zakładania kont z oferty dla firm poprzez wprowadzenie zapisów zakazujących rozliczania się z działalności firmy przy użyciu konta osobistego. Za postępowanie wbrew regulaminowi grozi wypowiedzenie umowy przez bank w trybie natychmiastowym i zamknięcie konta. Niektóre banki wprowadzają także wyższe opłaty za przelewy do ZUS i US z ROR-ów dla klientów indywidualnych w celu utrudnienia im prowadzenia działalności w ramach konta osobistego.

 

Oddzielne konta – czy warto?

Prowadzenie osobnych kont finansowych – firmowego i osobistego – znacznie ułatwia kontrolę finansów. Dzięki stosowaniu się do prostej zasady, że wydatki firmowe reguluje się za pomocą konta firmowego, a prywatne z osobistego łatwiej zarządzać pieniędzmi oraz szukać ewentualnych oszczędności. To także duże ułatwienie w przypadku starania się o kredyt. Wymogiem w większości banków jest okazanie wyciągu z konta firmowego za dany okres. W przypadku oddzielenia finansów prywatnych od firmowych, analityk kredytowy nie będzie miał dostępu do informacji, na co prywatnie wydawane są pieniądze. Czasami również urząd skarbowy może zażądać dostępu do konta firmowego w celu zdobycia informacji o wartości wpływów, wydatków czy saldach. Osobny rachunek będzie więc również w tym wypadku dużym ułatwieniem.

 

Od czego zacząć?

Zanim podejmie się decyzje, czy prowadzić rozliczenia firmy w ramach rachunku osobistego czy firmowego najlepiej dokładnie sprawdzić, czy bank umożliwia dokonywanie przelewów na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i US. Porównajmy koszty takich przelewów w różnych bankach, bo to właśnie do tych instytucji z pewnością będziemy przelewać określone kwoty co miesiąc (lub co kwartał).

 

Podsumowanie

Polskie prawo nie wymaga, by przedsiębiorcy posiadali osobne konta firmowe, jednak postępowanie zgodnie z regulaminami banków wymaga otwarcie osobnego rachunku bankowego. Na szczęście ofert na rynku jest bardzo dużo, można więc znaleźć taką, która nie obciąży znacząco portfela, a nawet pomoże uzyskać dodatkowe profity z takiego konta przynajmniej na samym początku jego posiadania. Szukając dobrego konta warto śledzić wszelkiego rodzaju promocje związane z kontami firmowymi, dzięki temu można na założeniu takiego rachunku czasami nawet zarobić dodatkową gotówkę.

 

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Skomentuj...x
()
x