bo jak zakładać konto osobiste

to tylko w promocji !

Konto bankowe dla dziecka – czy jest mu już potrzebne ?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy nadchodzi odpowiedni czas na to, aby założyć konto bankowe dla dziecka? Po czym poznać, że nadszedł już na to czas? W końcu taka decyzja jest dość poważna, gdyż dotyczy udostępnienia części swoich pieniędzy swojemu niepełnoletniemu potomkowi. Jest wiele obaw z tym związanych, ale niezależność, którą dostaje w zamian dziecko, może to zrekompensować.

 

dziecko z kartą płatniczą

 

Pierwszy krok

Najczęstszym momentem, w którym dziecko może potrzebować konta bankowego jest ten, w którym zaczyna samodzielnie poruszać się po swoim mieście zamieszkania. Często dzieci jeżdżą na wiele zajęć pozalekcyjnych w czasie, w którym rodzice są w pracy. W takim przypadku może się zdarzyć, że dziecko będzie potrzebowało dostępu do dodatkowych pieniędzy, bo na przykład spóźniło się na autobus szkolny i jedyną opcją, aby bezpiecznie dotrzeć na zajęcia jest jazda środkami komunikacji miejskiej.

 

Według prawa

Polskie prawo – co do zasady – nie nakłada żadnego dolnego limitu wieku, który trzeba osiągnąć, aby móc założyć konto w banku. Jednakże wiele banków oferuje konto dopiero dla dzieci, które ukończyły 13 rok życia. Są oczywiście od tego wyjątki i istnieją instytucje, które obsłużą nawet kilkulatka. Należy zdać sobie sprawę z tego, że mimo tego, że konto jest na dziecko, to nie będzie ono mogło wykonywać wszystkich operacji, które są dostępne dla dorosłych posiadaczy. Dzieje się tak, ponieważ osoba w wieku lat kilkunastu (mniej niż 18) ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

 

Autoryzacja

Wszyscy wiemy, że dzieci potrafią być bezmyślne, dlatego w wielu bankach, nawet jeśli dziecko ma swoje konto, to aby mogło ono wykonać przelew czy inną tego typu transakcję, musi ona przejść autoryzację rodzica. Dopiero gdy osoba pełnoletnia taką operację zatwierdzi, zostaje ona wykonana przez bank.

 

Wygoda

Przeciwnicy kont bankowych dla dzieci mówią, że po co dzieciom elektroniczne rachunki bankowe, jak i tak wszystkie pieniądze są rodziców? Jest to w pewnym stopniu prawda, jednakże jeśli dziecko ma swoje konto, to może zaoszczędzić czas – nie tylko swój, ale również rodzica. W dzisiejszym świecie, gdy nawet bilet do kina można kupić przez internet, wielką oszczędnością czasu jest moment, w którym dziecko samo sobie kupuje taki bilet. Nie musi jechać do kina i oczekiwać w kolejce, a także nie musi prosić rodzica, aby ten kupił mu bilet. Może wszystko wykonać samodzielnie.

Banki oferują bardzo często wygodne aplikacje na smartfona, dzięki którym w prosty sposób twoje dziecko będzie mogło zarządzać swoim kieszonkowym. Operacje w aplikacji mobilnej nie wymagają od dziecka wysokich umiejętności, są intuicyjne a zabezpieczenia w nich użyte stoją na najwyższym poziomie. Poza tym zawsze rodzice mają wgląd w to co w danym momencie się dzieje na koncie dziecka.

Podsumowując, konto dla dziecka jest mu potrzebne, gdy zacznie się usamodzielniać i samemu wychodzić z domu. Pomoże mu to nie tylko lepiej zorganizować swój czas ale również odciąży czasowo rodziców.

 

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Skomentuj...x
()
x