bo jak zakładać konto osobiste

to tylko w promocji !

Google Pay – jak i kiedy używać tej metody płatności?

Rynek płatności bezgotówkowych od czasu do czasu przechodzi pewne rewolucje. Pojawiają się zupełnie nowe metody płatności, które z czasem zyskują coraz większe zainteresowanie wśród klientów. Jedną z takich rewolucji jest z pewnością pojawienie się płatności Google Pay. Wystarczy telefon, ewentualnie smartwatch, by w prosty sposób zapłacić za swoje zakupy.

 

Google Pay logo

Czym jest Google Pay

Google Pay umożliwia korzystanie z twojej karty płatniczej w sposób wirtualny, tzn. używasz karty nie pokazując jej. Wystarczy raz wpisać jej dane do urządzenia (najczęściej do smartfona) i możemy płacić telefonem robiąc tradycyjne zakupy w sklepach stacjonarnych oraz kupować w sklepach internetowych.

Google Pay pozwala także na automatyczne wypełnianie formularzy w Chrome, kupowanie usług i produktów Google oraz przesyłanie pieniędzy, ale opcja ta jest dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Płacenie za pośrednictwem Google Pay umożliwia też korzystanie z kart podarunkowych, lojalnościowych, biletów oraz rozmaitych kuponów.

Płatności mobilne Google Pay zostały uruchomione przez Google w 2018 roku przez połączenie Android Pay oraz Google Wallet. Działają na zasadach wirtualnego portfela – jednak w oparciu o technologię HCE. Płatności zbliżeniowe za pośrednictwem Google Pay są bardzo podobne do płatności kartą płatniczą z funkcją PayPass.

Aplikacja Google Pay bardzo szybko zyskała szerokie grono zwolenników. Według statystyk została ona pobrana i zainstalowana na ponad 100 milionach urządzeń mobilnych!

 

 

 

Bezpieczeństwo płatności Google Pay

Kiedy pojawia się nowy sposób płatności elektronicznych, większość wątpliwości dotyczy bezpieczeństwa tego typu transakcji. Płatności Google Pay są jednak całkowicie bezpieczne. Google zadbało o to nakładając na system wiele warstw zabezpieczeń. Płacąc za pośrednictwem Google Pay możemy być pewni, że dane naszej karty np. jej numer nie jest nigdzie przekazywany. Do realizacji transakcji potrzebny jest tylko jednorazowy token. W ten sposób zabezpieczone są nasze dane osobowe i dane karty. Nie ma żadnej możliwości, aby trafiły w niepowołane ręce.

 

Chcąc zapłacić z Google Pay szukaj tych symboli

 

Google Pay i płatności zbliżeniowe

 

Dla kogo są płatności Google Pay?

Płatności Google Pay to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią szybkie, łatwe i wygodne zakupy w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Rozpoczęcie przygody z płatnościami Google Pay jest bardzo proste. Potrzebny jest smartfon lub smartwatch z systemem Android (w wersji min.4.4.) oraz z modułem NFC, umożliwiającym płatności zbliżeniowe. Konieczne jest również korzystanie z bankowości internetowej, która obsługuje tę usługę.

 

Ważne !

W chwili obecnej Google Pay nie obsługuje smartfonów z systemem iOS. Jedynie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mają możliwość posługiwania się tym systemem na iPhone-ach i iPad-ach.

 

Płatności Google Pay oferują następujące banki:

 • Alior Bank
 • BGŻ BNP Paribas
 • Citi Handlowy
 • Credit Agricole
 • Eurobank
 • Getin Bank
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • Nest Bank
 • Orange Finanse
 • Plus Bank
 • Raiffeisen Bank
 • Santander Bank Polska
 • T-Mobile Usługi Bankowe

Z systemu mogą korzystać również użytkownicy niektórych kart przedpłaconych oraz części banków spółdzielczych i póki co lista podmiotów współpracujących ciągle się poszerza.

Niestety nie wszystkie banki w Polsce umożliwiają dodanie swojej karty do Google Pay, a to z uwagi na fakt, iż mają one swoje aplikacje mobilne dzięki którym istnieje możliwość płacenia zbliżeniowo smartfonem. Google Pay staje się w tym przypadku tylko zbędnym produktem, z którym banki musiałyby współpracować. Jak widać nie każdy bank o taką współpracę zadbał.

 

Gdzie zapłacisz z Google Pay?

Płatności te mogą być realizowane we wszystkich miejscach, które akceptują płatności kartą zbliżeniową. Nie ma znaczenia, czy jest to osiedlowy sklepik, w którym kupujesz bułki na śniadanie, twoja ulubiona kawiarnia czy hipermarket. Szerokie możliwości, jeśli chodzi o tego typu płatności dają też sklepy działające w przestrzeni internetowej oraz korzystające z aplikacji mobilnych.

 

Google Pay – jak zacząć?

Przygodę z Google Pay możemy rozpocząć jeśli posiadamy oczywiście konto bankowe w jednym z banków które są wyżej wymienione. Dobrze jest też najpierw skonfigurować sobie aplikację mobilna danego banku. Następnie pobieramy aplikację na smartfona ze sklepu Google Pay. Dla ułatwienia poniżej umieszczony jest skrót do samej aplikacji.

 

Pobierz Google Pay (na system Android oczywiście)

Google Pay
Google Pay
Developer: Google LLC
Price: Free

 

Jak to działa?

Proces płatności przez Google Pay nie jest niczym skomplikowanym. Wszystko przebiega zaskakująco szybko i sprawnie, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia klientów. Chcąc dokonać płatności włączasz NFC, przykładasz swój telefon czy smartwatch do terminala (podobnie, jak kartę bezstykową) i płatność jest dokonywana natychmiastowo! Oczywiście, aby zacząć korzystać z tego systemu płatności konieczne jest posiadanie konta Google, ale jeśli korzystasz z poczty Gmail lub używasz telefonu z Androidem to konto zapewne już masz! Teraz czas zacząć korzystać z niego w nowy sposób!

 

 

To rozwiązanie płatnicze naprawdę sprawdza się doskonale. Przede wszystkim, nie musisz nosić przy sobie portfela czy karty debetowej lub kredytowej. Smartfona przecież nigdzie nie zostawiasz, masz go zawsze przy sobie, czyż nie? Takie „niestety” mamy czasy. Jedyne o czym musisz pamiętać to swój nadany PIN który będziesz musiał wprowadzić przy transakcjach powyżej 50 zł, czyli podobnie jak to jest przy karcie płatniczej. A skoro to takie proste to dlaczego by nie zrezygnować z używania tej karty i nie przenieść jej do Twojego smartfona?

 

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Skomentuj...x
()
x