bo jak zakładać konto osobiste

to tylko w promocji !

BLIK – wszystko, co o nim musisz wiedzieć

W obecnych czasach do realizacji płatności nie potrzebna jest gotówka czy nawet karta kredytowa, wystarczy jedynie mieć przy sobie smartfona.  Takie płatności mobilne – BLIK stają się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na wygodę i funkcjonalność tego rozwiązania. Przyjrzyjmy się, zatem bliżej usłudze BLIK i korzyściom, jakie płyną z jej stosowania.

 

BLIK i jest

 

Czym jest BLIK ?

BLIK jest to system płatności mobilnych, które realizowane są za pomocą telefonów komórkowych z zainstalowaną specjalną aplikacją. Usługa ta oficjalnie została uruchomiona 9 lutego 2015 roku jako rozwiązanie stworzone przez spółkę Polski Standard Płatności (PSP), która zawiązana została w 2013 r. przez banki działające w Polsce, w związku z dużymi kosztami utrzymania i rozwoju tychże aplikacji.

Metoda płatności BLIK oparta jest na kodach jednorazowych, które generowane są w telefonach korówkowych. Ponieważ BLIK jest częścią aplikacji mobilnych banków należących do spółki, to do działania usługi nie jest wymagane dodatkowe oprogramowanie.

 

BLIK logo

 

Do czego można wykorzystać BLIK ?

Usługa BLIK obejmuje pięć głównych funkcji, do których należą:

 • płatności – w sklepach stacjonarnych oraz online,
 • wypłaty bankomatowe,
 • wpłaty gotówkowe (wpłatomaty),
 • przelewy na telefon,
 • czeki.

W większości przypadków, przy płatności w terminalu w sklepie, transakcjach online i podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu, wpisuje się sześciocyfrowy kod wygenerowany w aplikacji. Następnie transakcję tę należy zatwierdzić na swoim smartfonie, na co mamy 20 sekund.

Przy płatnościach w sklepie stacjonarnym, otrzymamy wydrukowane potwierdzenie transakcji z terminala. W przypadku zakupu online, na naszą skrzynkę przyjdzie mail potwierdzający realizację płatności. Jeśli chodzi zaś o wypłaty bankomatowe to, po wypłaceniu gotówki, otrzymamy wydrukowane potwierdzenie transakcji, o ile oczywiście będziemy chcieli je otrzymać.

Należy jednak pamiętać, że kod BLIK jest ważny tylko przez 2 minuty. A zatem nawet, jeśli osoba niepowołana podejrzy go na ekranie naszego telefonu, to nie będzie mogła z niego później skorzystać.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest konieczność potwierdzenia płatności w aplikacji mobilnej, widzimy wówczas kwotę i miejsce transakcji, zaś w przypadku zakupów o wartości powyżej 50 zł, wymagane jest podanie PIN-u do aplikacji mobilnej.

 

Korzystanie z BLIK-a

Płacenie BLIKiem jest oczywiście bezpłatne. Nie kosztuje nas ani grosza. Otwieramy aplikację mobilną naszego banku, generujemy sobie kod i go używamy do danej operacji bankowej. Jedyne co musimy zapewnić w danym momencie – to smartfona z dostępem do internetu. A jak nawet wygenerujemy kod BLIK to i tak nie musimy go użyć, jeśli nie chcemy. To nas nic nie kosztuje! Jedyne co musimy mieć w danym momencie to smartfona z dostępem do internetu.

 

BLIK przelew na telefon

 

Czy warto korzystać z BLIK-a ?

Płatność mobilna BLIK jest przede wszystkim bardzo wygodnym rozwiązaniem, a to dlatego że telefon w zasadzie zawsze mamy ze sobą, więc możemy dokonać zakupów, nawet jeśli portfel zostawiliśmy w domu. Co więcej transakcje te uznawane są za bezpieczne, dzięki potrzebie weryfikacji ich za pomocą jednorazowych kodów. Ponadto banki, chcąc zachęcić swoich klientów do korzystania z aplikacji, coraz częściej organizują różnego rodzaju promocje.

Dlatego też systematycznie rośnie popularność BLIK-a. Według danych NBP tę aplikację mobilną aktywowało prawie 8 milionów Polaków, a tylko w trzecim kwartale 2018 r. w systemie BLIK wykonano ok. 24 mln zleceń o wartości 3,4 mld zł.

Najpopularniejsze są płatności w Internecie (stanowią aż 72 proc. dokonywanych transakcji). Wpłaty i wypłaty w bankomatach to ok. 17 proc. wszystkich transakcji, zaś udział przelewów na telefon wynosi nieco poniżej 6 proc. Najmniej zajmują płatności w terminalach POS – ponad 5 proc.

 

BLIK – które banki go oferują

Obecnie (stan na marzec 2019) z BLIKa będziemy mogli skorzystać, gdy staniemy się posiadaczami konta osobistego w jednym z następujących banków:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • Bank Pekao S.A.
 • BGŻ BNP Paribas
 • Credit Agricole
 • Getin Bank
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • Orange Finanse
 • PKO Bank Polski
 • Raiffeisen Polbank
 • Santander Bank Polska
 • T-Mobile Usługi Bankowe

Oczywiście zakładając sobie konto w kilku bankach będziemy oczywiście mogli naprzemiennie sobie korzystać z BLIKa w każdym z tych banków. Nie ma tu żadnych ograniczeń a jedynym organicznikiem zawsze będzie stan naszego konta w danym banku oraz limity kwot dostępnych dla usługi BLIK w każdym z tych banków.

 

 

Póki co, usługa mobilna BLIK przegrywa z płatnościami tradycyjnymi w sklepach stacjonarnych. Głównie dlatego, że transakcje kartami zbliżeniowymi są szybszym i wygodniejszym sposobem płatności, niż wygenerowanie 6-cyfrowego kodu, który trzeba wpisać w terminalu.

Z tego też powodu operator systemu (PSP) w ostatnich kampaniach reklamowych promował nową funkcję BLIK-a – przelewy P2P. Dzięki niej już niedługo użytkownicy otrzymają możliwość płatności zbliżeniowych BLIK-iem, a także płatności powtarzalne.

Jak widać jest to usługa, która rozwija się dynamicznie i wszystko na to wskazuje, że ma duże szanse, by w przyszłości stać się jedną z podstawowych metod płatności, nie tylko w Internecie, ale również w sklepach stacjonarnych.

guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Skomentuj...x
()
x